Żuuuuubry w Muuuucznem!

booku.plBlogWycieczki
3 min czytania

Co znajdziesz w tym artykule?

  • Jak Dotrzeć do Zagrody?
  • Skąd Się Wzięły Żubry w Bieszczadach?!
  • Kiedy Najlepiej Odwiedzić Zagrodę?

CENNA GARŚĆ INFORMACJI

Zagroda żubrów w Bieszczadach jest wielką atrakcją dla dzieci, gdyż daje im to jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczenia zwierząt z bardzo bliskiej odległości. Służą do tego dwa punkty obserwacyjne, z których można podziwiać życie zwierząt z rodziny wołowatych. Teren zagrody rozlega się po powierzchni prawie 7 hektarów, dlatego też często mogą być mało widoczne. Przy odrobinie szczęścia można jednak całkiem dobrze zobaczyć te zwierzaki. Będąc tam w listopadzie zeszłego roku udało nam się zobaczyć je z bardzo bliska, gdyż zbliżyły się one aż pod sam punkt obserwacyjny. Jeden z nich nawet zajadał się trawą, którą go poczęstowaliśmy. 🙂
Czas obserwacji: 25 minut
Cena: wejście bezpłatne
Zagroda pokazowa otwarta jest codziennie od 9:00 do 19:00. Jest też tam często obecny pan leśniczy, który udziela odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące obecnych tam żubrów, jak również na temat Bieszczadzkiego Parku.
Dla tych, których zainteresował temat liczebności zwierząt, ich historii występowania na terenach Polski oraz zagrożenia ich wyginięcia zachęcamy do odwiedzenia strony, będącej zbiorem informacji na temat żubrów w Polsce.

JAK DOJECHAĆ ?

AUTEM

Zagroda żubrów znajduje się dokładnie w drodze prowadzącej do wsi Tarnawa Niżna. Rozpoczynając podróż przykładowo od Sanoka czeka Nas około półtoragodzinna podróż w głąb Bieszczad.
TRASA: 78 kmSanok -> Lesko -> Uherce Mineralne -> Ustrzyki Dolne -> Lutowiska -> Stuposiany –> Zagroda w Mucznem

Kieruj się do Ustrzyk Dolnych drogą krajową nr 84. Następnie z Ustrzyk do Stuposian drogą wojewódzką nr 896. W Stuposianach skręć w lewo na most i jedź dalej drogą około 9 km do celu.

Przed zagrodą znajduje się nieduży, bezpłatny parking.adą znaje się nieduży, bezpłatny parking

AUTOBUSEM

Busem można dotrzeć do Mucznego z Ustrzyk Górnych. Warto zarezerwować przejazd szybciej pod numerem telefonu 507 824 355. Jest to tak prywatny przewoźnik, dlatego najpierw należy w pierwszej kolejności upewnić się o dostępności kursów i maksymalnej ilości osób do przewiezienia. W Bieszczadach kursują również autobusy PKP z Ustrzyk Dolnych, Lutowisk oraz Stuposian, które bezpośrednio zawiozą nas do Mucznego.

ŻUBRY W MUUUUUCZNEM!

Bieszczady są jednym z tych rejonów, w których występują żubry w Polsce. Oprócz Bieszczadzkiego Parku Narodowego zwierzęta te można spotkać zarówno w wolnych stadach np. w Puszczy Białowieskiej, ale też w zagrodach zamkniętych (ogrody zoologiczne czy zagrody pokazowe takie jak stworzono w Mucznem). Obecnie na świecie żyje ponad 6 500 żubrów i zamieszkują one głównie tereny Europy i Azji. Żubr europejski to tak właściwie krzyżówka tura i żubra pierwotnego, dwóch wymarłych gatunków. Jest to gatunek ssaków zakwalifikowany do gatunku narażonych na wyginięcie. Cechuje go stosunkowa duża głowa, w której znajdują się małe, szpiczaste rogi skierowane ku górze. Żubry posiadają charakterystyczny garb, a ich sierść w przedniej części (od głowy do garba) jest zdecydowanie dłuższa niż w tylnej części ich ciała.

ŻUBRY W BIESZCZADACH – POCZĄTKI

Żubr został sprowadzony “ponownie” na teren Bieszczad w drugiej połowie XX wieku. Określenie “ponownie” nie przez przypadek znalazło się w cudzysłowiu, gdyż według archiwalnych informacji żubry zamieszkiwały te tereny szybciej. Ostatnia wzmianka o polowaniach w zwierzęta przypada w druga połowę XVIII i tą datę traktujemy jako okres ich zaniku z terenu gór Bieszczad. Jesienią 1963 roku rozpoczęto kolejną introdukcję żubrów do stworzonej specjalnie zagrody przy potoku Zwór niedaleko wsi Bereżki. Aklimatyzacja żubrów kaukaskich (górskich), mimo początkowych trudności, przebiegła pomyślnie. Odmiana górska występuje wyłącznie w Bieszczadach, a w pozostałych rejonach Polski można spotkać żubry nizinne. Niektóre ze zwierząt stwarzały nie lada problemy. Jeden z takich przypadków, a mianowicie żubr “Pulpit” bardzo lubił piesze przechadzki, a jego fascynacja długimi wędrówkami zaciągnęła go raz aż do Rzeszowa. Więcej takich ciekawych historii na temat początków aklimatyzacji żubrów w Bieszczadach można poczytać w książce „Żubry z krainy połonin. 55 lat od powrotu żubra w Bieszczady” autorstwa E. Marszałka oraz K. Perzanowskiego. Zagroda w Mucznem powstałą w 2012 roku. Obecnie znajdziemy w niej 11 żubrów z różnych krajów (Francji oraz Szwajcarii), natomiast na terenach Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego według danych w zeszłym roku żyło tu 551 zwierząt tego gatunku.

Na Zakończenie…

Żubry w Mucznem to obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla wszystkich zainteresowanych dzikością natury, ciekawostkami dotyczącymi ras występujących tam zwierząt, jak również chętnych poznania Bieszczadzkich tajemnic.

Autor: 
Przemunio

Pasjonat zabytkowej architektury i dziedzictwa kulturowego. Urodzony w Sanoku, od najmłodszych lat interesował się sztuką, muzyką i kulturą folkową. Wrażliwy, aczkolwiek impulsywny i niezależny jak przystało na zodiakalnego barana. Lubi przy tym prowadzić intensywny tryb życia, a jego marzeniem jest udział w bieszczadzkim biegu rzeźnika. Chętnie oprowadzi Cię po tutejszych zabytkach, a jeśli podejmiesz wyzwanie da Ci wycisk podczas wspólnego biegania górskimi szlakami!

Odwiedź Bieszczady z ekipą booku.pl
Yaaaaaaay! Witamy w rodzinie booku.pl!

WAŻNE!
Otrzymasz na maila bardzo ważną wiadomość. Otwórz ją proszę.
Psssst... Nie zapomnij sprawdzić SPAMu i innych folderów :)
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Bieszczady w Twoim domu

Jak wiadomo Bieszczadzki Park Narodowy zakazuję wstępu w jego teren czworonogów, dlatego mamy dobrą informację dla ich posiadaczy. Do Zagrody można bez problemu przechadzać się z psem! Zastrzegamy jednak, aby pilnować swoich kudłatych przyjaciół, szanować panująca tam naturę oraz dobrodziejstwa, którymi obdarzony jest ten teren. Szanujmy każdy kawałek zielonej trawki i cieszmy się niepowtarzalnym krajobrazem rezerwatu. Widoki oraz otaczająca natura jest też dla nas cenną inspiracją podczas tworzenia produktów marki booku.pl, dlatego jeśli chciałby zrobić sobie lub komuś bliskiemu unikatowy prezent nawiązujące do kultury Bieszczad zapraszamy z zapoznaniem się z naszą galerią internetową!

Masz jeszcze 5 minut?

A tak ostatnio booku.pl się bawiło w Bieszczadach. Dołączysz?

Odwiedź Bieszczady z ekipą booku.pl
Yaaaaaaay! Witamy w rodzinie booku.pl!

WAŻNE!
Otrzymasz na maila bardzo ważną wiadomość. Otwórz ją proszę.
Psssst... Nie zapomnij sprawdzić SPAMu i innych folderów :)
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Bezpieczna płatność

poprzez certyfikat
i szyfrowanie SSL.

Wysyłka
w 24 h

dla zamówień złożonych do godziny 11:00.

Wygodna dostawa

przez wybrane firmy kurierskie lub paczka Ruch czy paczkomaty.

Darmowa wysyłka

dla zamówień powyżej 150 zł z kodem
DOSTAWAHEJ-fs

Wygodne  metody płatności