Co znajdziesz w tym artykule?

  • Jak dotrzeć na Jezioro Solińskie?
  • Co zobaczyć?
  • Na co zwrócić szczególną uwagę!

Kilka Słów na Początek

Jedną z kluczowych atrakcji górskich terenów podkarpacia jest potocznie nazywane “bieszczadzkie morze”, czyli Jezioro Solińskie. Znajduje się ono w obrębie wielu miejscowości, jednak najbardziej spopularyzowane miejsca mające bezpośredni dostęp do jeziora to Solina, czy Polańczyk. W Solinie znajduje się zapora wodna oddzielająca zbiornik wodny od rzeki San. Polańczyk jest miejscem, które słynie z obecności wód leczniczych przez co miejsce odwiedza wielu chętnych skorzystania ze zdrowotnych walorów tutejszych wód. Jest też również oblegane przez turystów dzięki stworzonej tam plaży na tzw. “patelni”, która dodatkowo zaopatrzona jest w wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz kąpielisko. Warto nadmienić również jaką funkcję pełni Jezioro Solińskie, która tak naprawdę składa się dwóch zapór i dwóch zbiorników. Drugi zbiornik (górny) wraz z zapora znajduje się w Myczkowcach. Razem tworzą Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce służących do pozyskiwania energii elektrycznej przy użyciu piętrzącej się wody. Jadąc w stronę Polańczyka mijamy jeszcze Myczków, w których znajduje się niewątpliwie atrakcyjne miejsce dla przyjezdnych turystów jakim jest Muzeum Kultury Bojków. Nie bez przyczyny utworzono w tym miejscu takie muzeum. Jezioro Solińskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym, a więc teren pierwotnie pełnił inne przeznaczenie. W takim razie co znajdowało się tam wcześniej?

 

 

https://d3e54v103j8qbb.cloudfront.net/img/background-image.svg

Tajemnice Bieszczad - Jak Powstało Jezioro Solińskie?

Przed utworzeniem sztucznego zbiornika wodnego na miejscu jeziora znajdowały się stare, bojkowskie wsie. Pomysł utworzenia jeziora kreował się w głowach polskich inżynierów od czasów pierwszej wojny światowej. Dopiero początkiem drugiej połowy XX wieku rozpoczęto prace przy wdrożeniu pomysłu w życie. Wysiedlono z terenów wsi ludność, a następnie rozpoczęto porządkowanie przyszłego dna zbiornika. Zniszczono przy tym wiele cenny zabytkowych obiektów jak cerkwie czy dworskie posiadłości. W pierwszej kolejności utworzono mniejszą zaporę w Myczkowcach ukończoną w 1960 roku, a zaporę w Solinie rozpoczęto budować w 1961 roku i zakończono po upływie siedmiu lat. Przy wznoszeniu obiektu inżynieri wodnej brało udział ponad 1500 robotników.

Praktyczne Informacje – Jezioro Solińskie Noclegi i Dojazd

Solina czy Polańczyk to miejscowości bardzo szeroko zaopatrzone w agroturystykę. W sezonie letnim ciężko trafić na wolne miejsca, dlatego warto swoje noclegi zarezerwować wcześniej. Oprócz domków letniskowych lub prywatnych pokoi noclegowych znajdują się tu również pola namiotowe. Zarówno do Soliny, jak i Polańczyka prowadzi główna droga krajowa nr 84 do Leska, następnie odbijamy na drogę nr 893. W zależności gdzie chcemy się udać z drogi 893 odbijamy na drogę 894 kierującą nas na Polańczyk lub 895 na Solinę. Jest też wiele parkingów gdzież można zostawić swoje auto na cały dzień. Kosztują one około 20 zł/dobę. Do wyżej wspomnianych miejsc jeżdżą też autobusy, które można złapać zarówno z Sanoka, Zagórza, jak i Leska.

Co Warto Zobaczyć?

Najważniejsze punkty do zobaczenia to zdecydowanie zapora wodna w Solinie, którą można zwiedzić również od środka. Jezioro Solińskie ma głębokość około 60 m, a jego powierzchnia ma prawie 22 km2. Stanowi ono największe, sztuczne jezioro utworzone w terenach Polski. Zapora jest największa atrakcją turystyczną miejsca, jednak niewątpliwie nie jest ono jedyne. Jest tu również wiele atrakcji turystycznych dla dzieci, takie jak wesołe miasteczka, specjalne rowerki czy zjeżdżalnie wodne. Na teren zapory można też bez problemu wejść ze swoim czworonogiem. Znajdują się tu też różnorakie restaurację oraz stoiska z pamiątkami. Nie ma tu jednak szczególnie wyróżniających się miejsc z bieszczadzkim rękodziełem, a raczej typowe, komercyjne drobiazgi. Po drugiej stronie zapory znajduje się tzw. cypel w Polańczyku. Miejsce chętnie uczęszczane przez turystów z racji obecnej tam plaży oraz kąpieliska. Dla miłośników historii polecamy wybranie się do Muzeum Kultury Bojków w pobliskim Myczkowie. Miejsce to nie tylko przedstawia zarys kultury bojkowskiej ludności, która ponad pół wieku temu zamieszkiwała tereny podkarpacia, ale również przedstawia historię utworzenia solińskiej i myczkowskiej zapory wodnej.

 

Na Zakończenie...

Jezioro Solińskie to miejsce historyczne, bardzo ważne w dziejach Polski, które obecnie dość mocno jest nastawione na komercję. Oprócz szeregu tandetnych budek z “zakopiańskimi” akcentami znajdują się tu również coraz bardziej popularyzowane, bieszczadzkie specjały takie jak miody czy przyprawy. Samo miejsce zachwyca swoją malowniczością oraz przepięknym krajobrazem wodnym w otoczeniu pobliskich gór Bieszczad o każdej porze. Jest to zdecydowanie miejsce warte zobaczenia, kiedy planujesz wypad w górskie rejonu Podkarpacia.