Co znajdziesz w tym artykule?

  • Skansen Powstał z konieczności Ratowania Kultury Ludowej
  • Dowiesz Się, Jakie Są Godziny Otwarcia Muzeum
  • Odkryjesz Osobliwość Skansenu...

SKANSEN SANOK GODZINY OTWARCIA

Godziny otwarcia Skansenu dla zwiedzających:
od 1 do 30 kwietnia w godz. od 9:00 do 16:00
od 1 maja do 30 września w godz. od 8:00 do 18:00
od 1 października do 31 października w godz. od 8:00 do 16:00
od 1 listopada do 31 marca w godz. od 9:00 do 14:00
Ostatnie wejście na teren Skansenu możliwe jest najpóźniej na 15 minut przed zamknięciem kasy.
Przedpole Skansenu udostępnione jest bezpłatnie dla zwiedzających w godzinach otwarcia Skansenu.

 


 

Osobliwość Skansenu w Sanoku

“Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało dzięki konieczności ratowania ocalałych po wojnie resztek kultury ludowej południowo – wschodniej Polski, zaangażowaniu i pracy ludzi w tym głównie ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jerzego Tura i pierwszego dyrektora sanockiej placówki Aleksandra Rybickiego”
Budownictwo Ludowe, które możemy znaleźć w naszym sanockim skansenie to architektura, która niegdyś należała do czterech grup etnicznych zamieszkujących obszar południowo-wschodniej Polski do 1947. Byli to Bojkowie i Łemkowie (grupy ruskie), Dolinianie (grupa o cechach polskich i ruskich) i Pogórzanie (grupa polska). Wśród tej ostatniej grupy wyspę ruską tworzyli tzw. Zamieszańcy, czyli ludność dziewięciu wsi ruskich (ukraińskich) w okolicach Krosna, odizolowanych od reszty zwartego obszaru ruskiego pasem polskiego osadnictwa.

Chociaż wszystkie te grupy mieszkały w niedaleko od siebie oddalonych terenach to różniły się między sobą charakterem gospodarki. Bojkowie i Łemkowie przeważali sporym rolnictwem z dużym udziałem hodowli, natomiast Dolinianie i Pogórzanie zdecydowanie w kierunku rolnictwa. Ta różnica miała ogromny wpływ na ich kulturę materialną i duchową, bowiem nie tylko widać to w architekturze, ale też w strojach ludowych, czy też w tradycjach, obrzędach rodzinnych i dorocznych. Tajemnice Bieszczad możemy odkrywać poprzez wiele narzędzi rolniczych, naczyń kuchennych należących do ludu zamieszkujących tamte tereny. Część z nich znajduje się
w Skansenie sanockim. Serdecznie zapraszamy do zobaczenia na żywo. Jest tam wiele inspiracji nie tylko z zakresu architektury, ale także z wzornictwa, rękodzieła i dawnych obrzędów. Są tam również obiekty tj. Rynek Galicyjski, Dwór ze Święcan, Cerkiew
z Grąziowej, Kościół z Bączala Dolnego, Cerkiew z Ropek i Cerkiew z Rosolina.
Najpiękniejszą dla nas inspiracją jednak są malowane chatki, które w planach mamy wykorzystań w naszych dziełach, ale także jest perfekcyjnym tłem do ich uwiecznienia.

 

Na Zakończenie...

Skansen w Sanoku to bardzo wyjątkowe miejsce. Szczególnie dla nas. Czerpiemy mnóstwo inspiracji z tego miejsca. Jesteśmy pewni, że Wam również się spodoba i będziecie chcieli uchwycić mnóstwo niezapomnianych chwil.