Co znajdziesz w tym artykule?

  • Dowiesz się jakie Trasy prowadzą na Smerek
  • Ciekawostki dla Pasjonatów Roślin
  • O Widokach Rozpościerających się ze Szczytu

Kilka Słów na Początek

Karpaty Wschodnie to niewątpliwie magiczna kraina geograficzna pełna niepowtarzalnych widoków i ścieżek. Popularnym szlakiem, zaliczającym się do czołówki najpopularniejszych tras turystycznych Bieszczad jest droga prowadząca na szczyt Smerek. Warto podkreślić, że była to jedna z pierwszych, bieszczadzkich tras pieszych wytyczonych na cele turystyczne. Wysokość szczytu przeznaczonego dla turystów mierzy 1222 m n.p.m. Drugi wierzchołek jest wyższy, ale z przyczyn ochrony wartości krajobrazu nie jest dostępny dla odwiedzających. Ciekawostką jest, że wzniesienie zostało alternatywnie nazwane przez mieszkańców wioski Wysoka. Spopularyzowana, obecna nazwa szczytu, czyli Smerek wywodzi się z języka słowackiego, gdzie oznacza po prostu “świerk”.

 

 

 

 

 

Trasy

Na Smerek dotrzemy głównym szlakiem beskidzkim oznaczonym kolorem czerwonym. Miejsc, z których możemy wystartować jest kilka. Często zadawane pytanie w internecie to jaki jest najszybszy szlak na Smerek? Zdecydowanie najkrótszą trasą, którą pokonamy w przyzwoitym czasie jest przedstawiona przez Nas poniżej opcja I.

OPCJA I:
Start: Parking przy Czerwonym Szlaku – znajdujący się przy rzece Wetlina, między wsiami Kalnicą a Smerekiem. Koszt postoju na parkingu przez całą dobę wynosi 15 zł. W okolicy znajduje się wiele punktów noclegowych (schroniska, hostele, agroturystyka).
Czas przejścia: 1:08 h
Dystans: 4,5 km
Finish: szczyt Smerek – 1222 m n.p.m

Drugą propozycją jest trasa zdecydowanie dłuższa, co daje możliwość intensywniejszego obcowania z bieszczadzką naturą i krajobrazem. Zaczynamy od żółtego szlaku kierującego Nas do Przełęczy Orłowskiej, następnie wchodzimy na szlak czerwony.

OPCJA II:
Start: Wetlina, centrum miejscowości, parking tuż przy żółtym szlaku..
Czas przejścia: 2:17 h
Dystans: 5,1 km
Finish: szczyt Smerek – 1222 m n.p.m
Opcji jest naprawdę wiele, gdyż Smerek znajduje się bardzo blisko Przełęczy Orłowicza. Jest to miejsce gdzie krzyżują się dwa szlaki – żółty oraz czerwony. Dzięki temu możemy wybrać odpowiadającą Nam kombinację drogi prowadzącej do celu, czyli w tym przypadku na Smerek.

Rozległe Bieszczady

Gdy już w końcu wdrapiemy się na szczyt czekają tam na Nas niepowtarzalne doznania wizualne. Z góry można obserwować przepiękne widoki na teren Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego czy na Jezioro Solińskie, które dostrzeżemy podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Charakterystycznym akcentem znajdującym się na wierzchołku Smereka jest krzyż. Według tutejszych pogłosek jest on symbolem ofiary jednego z turystów, który zginął w szlaku od uderzenia piorunem. W tym miejscu przestrzegamy, aby nie igrać z naturą. Jest ona piękna i zaskakująca, ale potrafi również zaskoczyć nie tak jakbyśmy tego oczekiwali. Sprawdzajcie pogody przed wyjściem na szlak i miejcie dużą czujność.

 

Na Zakończenie Ciekawostka dla Pasjonatów Roślin

Bieszczady to nie tylko połoniny. Nie zapominajmy o obecnych tu lasach i roślinności, która często objęta jest ścisłą ochroną. Takimi przypadkami są turzyca skąpokwiatowa – bylina z rodziny ciborowatych, jak również groszek wschodniokarpacki – bylina kwitnąca od maja w brązowych barwach. Przedstawione odmiany są gatunkami, których obecność w terenie Polski jest rzadko spotykana. Wybierając się natomiast trasą turystyczną prowadząca na Smerek mamy jedną z niewielu okazji zobaczyć te cenne byliny.