Co znajdziesz w tym artykule?

  • Oddalona o 6 km od Połoniny Wetlińskiej
  • Cudowny Widok na Panoramę Bieszczad
  • Możesz tu Spotkać Jelenia Karapckiego!

Słowem Wstępu...

Połonina Caryńska przez niektórych uważana za najpiękniejszą połoninę. Jedno z miejsc w Bieszczadach Wysokich, któremu nie możesz się oprzeć ze względu na niesamowite widoki, góry po horyzont, koloryt lasów oraz bliskość dzikiej natury.


Trasa: Brzegi Górne (Berehy Górne) -> Połonina Caryńska -> Ustrzyki Górne

Czas wyprawy: 3 h 30 min

Długość trasy: 9 km

Suma wzniesień: 585 m

Szlak: Czerwony

 

 

 

Opis Trasy W Górę

Start: Brzegi Górne – parking
kod Google: 4HR9+M8 Brzegi Górne
Czas: 2h
Szlak: Czerwony
Stromy, rzadziej uczęszczana trasa w porównaniu do Połoniny Wetlińskiej, ale może być tłoczno!
Cena: 3,5zł/7zł

I Opcja Autem

Naszą wycieczkę zaczynamy od Parkingu/wejście na połoninę Caryńską (wpisz ten kod w mapach Google: 4HR9+M8 Brzegi Górne, Polska). Tutaj będziecie mogli zaparkować samochód i bezproblemowo ruszyć na wycieczkę czerwonym szlakiem w stronę Połoniny.

II Opcja Autobusem

Docieramy do przystanku Brzegi Górne, skąd bezpośrednio widać czerony szlak i wejście na Połoninę Caryńską. Bez żadnych problemów się odnajdziecie.

W drogę!

Kilka słów wprowadzenia o naszym miejscu startowym – Brzegach Górnych. W miejscu gdzie zaczniemy naszą wycieczkę, istniała kiedyś wieś – Berehy Górne. Wysiedlona po zakończeniu II wojny światowej obecnie zostały tam dawny cmentarz z pięknymi nagrobkami i mrocznym charakterem.

Idziemy w głąb lasu, gęsty, tajemniczy, idealnie odzwierciedlający mroczny charakter Bieszczadów. Po wyjściu z lasu czekają na nas piękne widoki na polane , źródełko i strumień gdzie napijemy się pysznej, bieszczadzkiej, krystalicznej wody. Czeka nas również strome podejście.

Kruhly Wierch (1297 m)

Kruhly Wierch to najwyższy wierzchołek grzbietu Caryny zapewni nam cudowne widoki na wszystkie strony Bieszczadów. Możemy się zachłysnąć świeżym, górskim powietrzem, poznać topografię Bieszczadów oraz zachwycić się dziką naturą. Zauważysz gniazdo Tarnicy (najwyżej położonego szczytu w Bieszczadach), grzbiet Bukowego Berda (jedno z najurokliwszych miejsc w Bieszczadach) a na prawo trójkątny Krzemień.

O wczesnych lub bardzo późnych porach, gdy będziesz kompletnie sam poczujesz ciszę i spokój, przy widoku efektownej panoramy Bieszczad. Czujesz się jak człowiek na krańcu świta. Wyłączasz się kompletnie od spraw codzienny. Idealny, kojący, oczyszczający umysł, bieszczadzki detoks…

Opis Trasy W Dół

  • Powrót: Ustrzyki Górne
  • kod Google: 4J3W+VM Ustrzyki Górne
  • Czas: ok. 1h 15 min
  • Szlak Czerwony
  • Szybka trasa powrotna, mniej urokliwa i równie często uczęszczana! Strome zejście.

Ustrzyki Górne kierujemy się do jednej z najpopularniejszych baz wypadowych w Bieszczadach. Opuszczając Połoninę Caryńska czeka nas bardzo strome, ale krótkie zejście ze wschodniego wierzchołka.

Przechodzimy obok małej kapliczki i przez zarastające polany docieramy do lasu i małego potoczku. Otaczające nas elementy osobliwej, bieszczadzkiej natury dają się we znaki naszym zmysłom.

W Ustrzykach Górnych znajdziemy, parkingi oraz jak na Bieszczady całkiem częste połączenia z innymi miejscami w Bieszczadach (w szczególności w wakacje).

Na Zakończenie...

Warto dobrze przygotować się do podróży i mieć pewność, że mamy przy sobie telefon, aby w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych szybko zadzwonić po pomoc.